Volně stojící pergoly? Ideální místo pro relaxaci.

18.8.2023

Jak dobrou máte představivost? Zkusíme to. Ta travnatá plocha uprostřed zahrady, s nároky na údržbu, leč bez využití, se změní na oázu klidu, odpočinku a pohody… Hm? Že si to představit nelze? Místo plevele tam vyroste pergola. Už jen na vás bude, jestli to bude pergola jako z pohádky nebo pergola jako z designového časopisu moderního bydlení. Tak co, už ji tam vidíte stát?

Pergoly, čili okrasné přístřešky, jsou oblíbeným prvkem zahradní architektury. Podobně jako verandy, besídky a altány. Pergolu můžete postavit u domu, na zahradě, v parku, na jakémkoliv volném prostranství, na trávě nebo na zpevněné ploše.

 

Pergola Eva u zdi domu s boční screenovou roletou

Zvlášť u novostaveb je nejčastěji vidět pergola kotvena u zdi domu, kde plní funkci prodloužené obývací části bytu nebo domu. Slovo pergola (pro naše uši má příjemný zvuk s nádechem romantiky, sluníčka a příjemného posezení) pochází z latinského slova pergula. Do češtiny se překládá jako přístřešek, prodloužení střechy nebo balkon.

Ideální pro samotu i společnost

Zahradní pergoly stojící ve volném prostoru kousek dál od domu nás trochu oddělí od povinností, hluku a ruchu domácnosti. Proto se jim říká oázy. Vzdušné, volně stojící pergoly s oblibou projektují i zahradní architekti. Vědí, že se nemohou splést, neboť pro své klienty vytvářejí hodnotný prostor využitelný pro odpočinek i rodinná a společenská posezení. Pro volně stojící pergolu je vhodné si vyčlenit alespoň 25 m2 plochy. Pokud disponujete větší plochou, je možné na sebe jednotlivé pergoly navazovat.

 

Pergola Aerolux s otočními a stahovacími lamelami

 

Tradičně, nebo moderně? Podle toho, co se vám líbí

Všechny pergoly se staví na zakázku podle možností a představ klienta a podle dispozic daného prostoru. U nás najdete volně stojící pergoly vyrobené z hliníku. Střecha pergoly může být rovná nebo se sklonem, s pevnými nebo stahovacími lamelami nebo vyrobená z PVC. Funkcí zastínění můžou plnit popínavé rostliny, ale lákavější bude pravděpodobně takové krytí, které ochrání nejen před sluníčkem, ale taky před deštěm. Podívejte se například na screenové rolety, které takovou funkci hravě splní.

Nejmodernější verzí pergol jsou bioklimatické pergoly s inteligentními lamelami, které se přizpůsobí každému počasí. U pergol se myslí rovněž na vodu, která naprší. Jsou vybaveny důmyslným odtokem vody formou okapu, který dešťovou vodu pohodlně svede do nosných sloupů.

Pergola Aerolux s otočnými a stahovacími lamelami

 

Další variantou jsou pergoly s posuvnou střechou. Zastřešení je dostatečně odolné, aby ochránilo terasu před deštěm a stejně jako lamelová pergola disponuje integrovaným odtokem vody.

Pergola Quattro na střeše kancelářské budovy v Brně

 

Kam dál? Podívejte se na samostojné pergoly. 

Zašlete nám nezávaznou poptávku

Do dvou pracovních dnů vám zašleme orientační cenovou nabídku.

Jméno a příjmení (vyžadováno)
Email (vyžadováno)
Telefon (vyžadováno)
Obec (vyžadováno)
Zpráva
Zde můžete vložit fotografii/náčrtek (max. 10MB, png, jpg, pdf)