Kotvení do fasády | Atypy s.r.o.

Kotvení do fasády

3.9.2018

Velmi často se setkáváme s dotazem, jakým způsobem kotvíme pergolu nebo markýzu do fasády. Vhodným kotvením předejdeme situaci, kdy se pergola uvolní nebo začne stěna vlhnout a plesnivět. Poradíme vám, jakými způsoby můžete pergolu ukotvit a vyhnout se tak komplikacím.

Kotvení do fasády bez zateplení

Pergola Eva kotvená do fasády

Nejčastěji využíváme variantu ukotvení chemickou kotvou. Její montáž je velmi snadná. Vyvrtá se díra, vyčistí se a vyplní chemickou maltou. Do ní se vloží nerezová kulatina se závitem – závitová tyč. Toto řešení je využíváno převážně pro velmi namáhané spoje, tedy u ukotvení pergol nebo markýz.

Oproti klasickému ukotvení hmoždinkami získáme vyšší pevnost, delší životnost a rozhodně se nám nestane, že se při montáži začne celý spoj ve zdi protáčet.

Kotvení do fasády se zateplením

Kotvení do fasády se zateplením je o něco komplikovanější. Musíme zajistit, aby nebyla narušena izolace a nebyla nadměrně namáhaná celou konstrukcí.

 

bez přerušení tepelného mostu

Používáme podobné řešení, jako při kotvení bez zateplení. V tomto případě je však do  prostoru mezi fasádou a nosnou zdí vložena distanční hliníková trubka. Při tomto řešení se pergola nebo markýza nebude opírat o zateplení, ale celou váhu stále ponese nosná zeď.

Systém je univerzální pro všechny typy zateplených fasád– kontaktní fasády, fasády obložené cetrisem, alukobondem, fundermaxem, plechem, dřevem nebo lícovými cihlami.

s přerušením tepelného mostu

Tepelné mosty jsou často diskutovaným tématem nových staveb. Řešením je systém společnosti Fisher. Kotva – závitová tyč je v tomto případě nastavena plastovým kuželem, který je vyztužený skleněnými vlákny. K tomuto kuželu je připevněna nosná konzole markýzy či pergoly.

Systém je určen pouze pro kontaktní fasády – tzn. s omítkou.

 

Další video o ukotvení do fasády s přerušením tepelného mostu, tentokrát od firmy Fisher.

 

Uvažujete nad pergolou? Přečtěte si více o pergolách se stahovací střechou.