Kotvení do fasády

5.3.2024

Velmi často se setkáváme s dotazem, jakým způsobem kotvíme pergolu nebo markýzu do fasády. Vhodným kotvením předejdeme situaci, kdy se pergola uvolní nebo začne stěna vlhnout a plesnivět. Poradíme vám, jakými způsoby můžete pergolu ukotvit a vyhnout se tak komplikacím.

Kotvení do fasády bez zateplení

Pergola Eva kotvená do fasády

Nejčastěji využíváme variantu ukotvení chemickou kotvou. Její montáž je velmi snadná. Vyvrtá se díra, vyčistí se a vyplní chemickou maltou. Do ní se vloží nerezová kulatina se závitem – závitová tyč. Toto řešení je využíváno převážně pro velmi namáhané spoje, tedy u ukotvení pergol nebo markýz.

Oproti klasickému ukotvení hmoždinkami získáme vyšší pevnost, delší životnost a rozhodně se nám nestane, že se při montáži začne celý spoj ve zdi protáčet.

 

Kotvení do fasády se zateplením

Kotvení do fasády se zateplením je o něco komplikovanější. Musíme zajistit, aby nebyla narušena izolace a nebyla nadměrně namáhaná celou konstrukcí.

 

1. BEZ PŘERUŠENÉHO TEPELNÉHO MOSTU

Používáme podobné řešení, jako při kotvení bez zateplení. V tomto případě je však do prostoru mezi fasádou a nosnou zdí vložena distanční hliníková trubka. Při tomto řešení se pergola nebo markýza nebude opírat o zateplení, ale celou váhu stále ponese nosná zeď.

Systém je univerzální pro všechny typy zateplených fasád – kontaktní fasády, fasády obložené cetrisem, alukobondem, fundermaxem, plechem, dřevem nebo lícovými cihlami.

2. KVALITNÍ MONTÁŽ S PŘERUŠENÝM TEPELNÝM MOSTEM (před zateplením)

Pokud hledáte opravdu kvalitní kotvení pergoly nebo markýzy do domu, je vhodné namontovat montážní desku ještě před zateplením. Poté se zastínění ukotví přímo do montážní desky, která nám pomůže přerušit tepelný most. Tento způsob není součástí naší dodávky, je třeba instalovat ještě před fasádou.

 

montážní deska od firmy Dosteba.cz

Více informací o tomto švýcarském způsobu kotvení najdete přímo na stránkách specialistů na kotvení nízkoenergetického nebo pasivního domu na www.dosteba.cz. Nebo můžete kontaktovat přímo p.Martínka (774416220, dosteba@dosteba.cz, Buková u Příbramě 137, 267 23, Jince).

 

3. DODATEČNÁ MONTÁŽ S PŘERUŠENÝM TEPELNÝM MOSTEM (po zateplení)

Pokud je dům již zateplený, je možné využít kotvy s přerušením tepelného mostu. Toto provedení lze použít pouze při zateplení menším než 100mm a není vhodné pro pasivní domy. Pokud je zateplení větší, doporučujeme kotvení bez přerušeného tepelného mostu.

Kotva s přerušením tepelného mostu od společnosti Fisher je řešením, kde je závitová tyč nastavena plastovým kuželem. Ten je vyztužený skleněnými vlákny. K tomuto kuželu je připevněna nosná konzole markýzy či pergoly.

Systém je určen pouze pro kontaktní fasády – tzn. s omítkou.

 

Další video o ukotvení do fasády s přerušením tepelného mostu, tentokrát od firmy Fisher.

 

Kam dál? Přečtěte si více o pergolách se stahovací střechou.

 

Zašlete nám nezávaznou poptávku

Do dvou pracovních dnů vám zašleme orientační cenovou nabídku.

Jméno a příjmení (vyžadováno)
Email (vyžadováno)
Telefon (vyžadováno)
Obec (vyžadováno)
Zpráva
Zde můžete vložit fotografii/náčrtek (max. 10MB, png, jpg, pdf)