Simulace stínu na terase

26.4.2016

Markýzy a pergoly jsou dlouhodobě nejpoužívanější produkty pro zastřešení terasy. Velmi často se setkáváme s otázkou, jaký rozměr a příslušenství zvolit, abyste terasu zastínili dokonale i před nízkým sluncem. Ke správnému určení mnohdy postačí znát polohu terasy, tedy lépe řečeno orientaci vůči světovým stranám. S využitím těch správných nástrojů lze rozměry a příšlušenství jednoduše zvolit. Ukážeme vám jak na to.

Jak simulovat stín na terase?

  • otevřete si internetové stránky pro simulaci stínění na www.suncalc.org.
  • zadejte GPS souřadnice nebo do levého horního rohu napište adresu
  • značku na adrese google-maps přesuňte přímo na terasu
  • vyplňte datum, které Vás zajímá nebo ponechte datum aktuální
  • zadejte výšku přední hrany pergoly do políčka vedle “at an object level [m]”
  • poté pohybem bodu v horní liště můžete měnit denní čas
  • v kolonce “Shadow length” můžete odečítat délku stínu v různou denní dobu

Pozn. můžete využít i aplikaci pro telefony s operačním systémem Android.

Příklad výpočtu

Řekněme, že bychom chtěli přidat pergolu i před naší prodejnu v Praze. Zadali jsme tedy adresu Smíchovská 1, Praha do simulátoru, posunuli jsme značku na místo terasy. Podle měřítka ve spodní části terasy cca na 2,5 metrů od fasády, vepsali výšku spodní hrany okapu pergoly a naskytl se nám tento pohled.

simulator-stinu-1

V simulátoru můžeme vidět (šedá čára ze značky),  že při výšce zastínění 2,5 metrů v 9:00 začíná stín (Shadow lenght) až na fasádě. Takže na terase nemáme stín žádný. Jelikož chceme si chceme vychutnat ranní kávičku,  musíme udělat úpravy.

Prodloužíme tedy hloubku pergoly na 4 metry (posuneme podle měřítka značku dál od fasády) a snížíme výšku přední hrany na 2 metry. Přesuneme logicky značku na roh budoucí pergoly. Tímto se změní nejen hloubka, ale i šířka pergoly.  Po zadání nových úprav zjišťujeme, že stín již bude začínat 2 metry od fasády, bude tedy nad našim stolečkem.  Další úpravy nepotřebujeme. S přibývajícími hodinami a blížícím se létem bude sluníčko stoupat a stín se prodlužovat.

simulator-stinu-2

Takto nám to vyhovuje.

Jak ovlivnit délku stínu?

Pokud jste si vyzkoušeli simulátor a zjistili jste, že vám večer bude svítit nízké slunce přímo do očí, můžete si stín upravit vhodnějším výběrem stínění nebo pomocí doplňků.

Prvním z možností je posunutí krajního bodu pergoly nebo markýzy zvětšením rozměrů. Jinými slovy, čím delší markýza, tím níže bude umístěný krajní bod. Tím se zkrátí stín a nebude dostahovat tak daleko na terasu.

Stín můžeme prodloužit nejen změnou rozměrů, ale taky doplněním bočních nebo čelních rolet

 

Zašlete nám nezávaznou poptávku

Do dvou pracovních dnů vám zašleme orientační cenovou nabídku.

Jméno a příjmení (vyžadováno)
Email (vyžadováno)
Telefon (vyžadováno)
Obec (vyžadováno)
Zpráva
Zde můžete vložit fotografii/náčrtek (max. 10MB, png, jpg, pdf)