Jak vybrat markýzu?

21.3.2017

Markýzy je klasickým zastíněním využívaným po celé ČR. Jejich výhodou jsou minimální rozměry konstrukce a zároveň velká plocha zastínění. Velmi často se setkáváme s dotazem, jakou markýzu z naší nabídky zvolit v různých montážních situacích. Tato otázka nás inspirovala k tomuto článku, kde shrneme všechny parametry, které byste měli při výběru markýzy posoudit.

Pozn. Pokud nenajdete v článku odpověď na vaší otázku, napište nám na pavel@atypy.cz. Článek rádi doplníme.

Rozměry

Každá z markýz má své konstrukční výhody nebo nevýhody. Některé jsou vyráběné s důrazem na minimální rozměry konstrukce a některé na maximální rozměry látky. Níže najdete tabulku s maximálními i minimálními rozměry jednotlivých markýz.

Maximální šířka (mm)
Maximální výsuv (mm)
Fetuna 9000 4000
Sirius 8500 3500
Riviera 8500 4000
Aresbox 6000 3000
ZEN 6000 6000
Veranda Box 6000 4000
ECO 40 6000 3100
Latin 6000 6000
Aurora 5500 3000
Cubola 5000 5000
Rimini 5000 1800
Climavelum 5000 5000
Košové markýzy 4500 1500
Sandra 4000 4000

Tabulka maximálních rozměrů seřazena podle maximální šířky

Umístění

Většina markýz jsou univerzální, ale najdou se mezi nimi kousky, které se hodí pro určité typy montáže. Liší se například možností naklápění, potisku nebo typ montáže. Některé lze montovat jen čelně na fasádu, některé na strop a některé jen na již postavenou konstrukci jako doplněk (například na zimní zahradu). Rozlišujeme tyto umístění:

Ovládání

V zásadě si lze zvolit ze dvou různých variant ovládání.

  • Ručně klikou – markýza je doplněna klikou, pomocí které se markýza stahuje a vytahuje.
  • Elektromotorem – stačí dálkové ovládání nebo tlačítko na stěně a markýzu můžete ovládat třeba z křesla. Pokud markýzu doplníte navíc o čidla, může se ovládat automaticky. Čidla vyhodnocují změny větru nebo slunce a na základě zadaných hodnot markýzu vytahují nebo stahují. V případě větru zamezí, aby se markýza poškodila – pokud ji zapomenete zatáhnout, a v případě slunce zamezí, aby se vám terasa zbytečně přehřívala.

S kazetou nebo bez?

kazeta markýzy AllureKazeta je box, do kterého se schová látka při stažení. Je tak dokonale chráněna před prachem, deštěm, sněhem i jinými nečistotami. Látka markýzy si tak déle ponechá svůj lesk a čistotu. Může vás také zaujmout vzhled, jelikož markýza v kazetě vypadá o něco lépe, než když vidíte přímo látku. Přečtěte si více o kazetových markýzách.

Pokud bude markýza upevněna například pod převis postačí mnohdy klasická markýza bez kazety.

S nosným profilem nebo bez?

Nosný profil je upevněný přímo na zeď, čímž zpevňuje celou konstrukci a zvyšuje stabilitu markýzy. Stejně tak nejste omezeni kotevními body (místo, kde je markýza uchycena do zdi). Jednoduše řečeno, některé markýzy musíte uchytávat pouze na krajích, ale pokud je markýza vybavena nosným profilem, můžete kotevní body posouvat. Podívejte se na porovnání markýz Bohemiaflex.

Za jakou cenu?

Jelikož cena je jedním z hlavních parametrů při výběru, trošku se u ní pozastavíme. Cena markýzy může začínat na 3tisících korun a pokračovat až ke stovkám tisíc. Kde je rozdíl?

za-jakou-cenu

Top markýzy Markilux

Markilux je německá firma, která vyrábí markýzy již několik desítek let. Jsou vlastníky několika patentů, snaží se určovat celosvětové trendy v markýzách a většinu svých zisků dávají zpět do vývoje dalších produktů. Markilux je takový Rolls Royce mezi markýzami, ale vše si samozřejmě nechají zaplatit. Ceny markýz začínají někde okolo 80 tisíc a můžete se dostat i nad 200 u větších rozměrů.

Markýzy z hobbymarketů

Protikladem Markiluxu jsou markýzy z hobbymarketů, kde ceny začínají právě okolo 3 tisíců korun. Nevýhodou může být, že markýzy se prodávají jen v daných rozměrech a vy budete muset vždy jít cestou kompromisů. Markýza může být kratší, než potřebujete a zastínění může ztratit svůj efekt. Podobné je to s barvami látek, kdy látky jsou jasně dané. Posuďte sami, jaká je pravděpodobnost, že se trefíte do vhodného rozměru i barvy. Nutno dodat, že pokud nechcete do markýzy moc investovat a budete se o tento kousek dobře starat (schovávat před deštěm, větrem i sněhem a odstraňovat z ní nečistoty) může markýza sloužit řadu let.

Markýzy Bohemiaflex

My jsme vyrazili střední cestou, na které nemůžeme markýzám z hobbymarketu z hlediska ceny konkurovat. Naše markýzy se cenově pohybují od 10tis do 80tis. Proč tomu tak je? Jsou vyráběné na míru (s přesností na milimetry), můžete si zvolit z více než 70 barev látek a jako bonus dáváme na všechny typy záruku 5 let. Celá konstrukce je vyrobená z pevnějších materiálů.

Kam dál? Podívejte se na markýzy rozdělené podle umístění.

 

Zašlete nám nezávaznou poptávku

Do dvou pracovních dnů vám zašleme orientační cenovou nabídku.

Jméno a příjmení (vyžadováno)
Email (vyžadováno)
Telefon (vyžadováno)
Obec (vyžadováno)
Zpráva
Zde můžete vložit fotografii/náčrtek (max. 10MB, png, jpg, pdf)