Pohony pro interiérové stínění

5.2.2016

…aneb vše co potřebujete vědět o motorizaci interiérového zastínění oken

Užívejte každodenní komfort

Užívejte si komfort
Rozlučte se s neustálým stahováním a vytahováním žaluzií či roletek! Teprve s motorovým pohonem a dálkovým ovládáním začnete využívat výhod interiérového zastínění každý den. Interiérové clony se stanou běžnou a používanou součástí vybavení vašeho domu nebo bytu.

Jednoduché nastavení množství denního světla

Regulujte si denní světlo
Díky jedinečné funkci naklápění lamel žaluzií pomocí dálkových ovladačů řady Telis Modulis RTS můžete jednoduše nastavit požadované množství denního světla pro každou činnost. Vaše oči tak budou chráněny před nadměrnou únavou.

Chraňte svůj interiér před slunečními paprsky

Chrante interiér před sluncem
Interiérové zastínění může reagovat automaticky za změny vnějšího počasí. Tak daleko efektivněji chrání interiér bytu či domu před přehříváním nebo nežádoucímí UV paprsky.

Motorovým lze použít pro všechny typy interiérového stínění

Změna manuálního ovládání na motorické je tak jednoduchá!

I manuálně ovládané interiérové zastínění může být dodatečně vybaveno motorovým pohonem, aniž by bylo nutné provádět zásadní změny v jejich instalaci. Nemusíte se obávat ani velkých
stavebních zásahů do již hotového interiéru.

Vyberte si nejvhodnější technologii pro vás i váš dům

Motor se svislým pohybem  Motor s horizontálním pohybem

1. Kabelová technologie (WT)

 • Mezi pohon a zdroj 24 V je vložen ovladač, který je v tomto případě vždy nástěnný.
 • Tímto způsobem lze ovládat jak 1 clonu, tak i celou skupinu clon.
 • Pokud má být ovládáno více zařízení skupinově nebo centrálně, jednotlivé ovladače jsou propojeny slaboproudým kabelem, díky kterému lze zadávat potřebné povely — manuální z centrálního ovladače nebo automatické (centrální spínací hodiny, sluneční nebo větrná automatika…).

2. Radio Technology Somfy (RTS)

 • Interiérové clony jsou ovládány pomocí radiových povelů, vysílaných z ovladače do přijímače.
 • Systém radiového ovládání lze instalovat s minimálními nároky na kabeláž, která se omezuje pouze na přívod 24 V od napájecího zdroje k pohonu.
 • Výhody tohoto řešení oceníte zejména při rekonstrukcích, například pokud jste se rozhodli pro montáž stínění již do hotového interiéru a chcete se vyvarovat sekání drážek do omítky.
 • Se systémem radiového ovládání získáte navíc možnost snadno změnit nebo rozšířit stávávající konfiguraci o další prvky přispívající k ještě vyššímu komfortu.

3. Technologie WireFreeTM

 • Bateriové pohony WireFreeTM umožní využít motorové ovládání clony i v případech, kde to dosud nebylo možné.
 • Montáž se tedy obejde bez jakýchkoliv zásahů do již hotového interiéru.
 • Pohon je umístěn přímo v poháněné cloně a baterie je nenápadně připevněna k zadní straně montážního profilu clony.

4. Solární sada pro bateriové pohony WireFreeTM

 • Pohon je napájen baterií s dlouhou životností, která je dobíjena solárním panelem.
 • Vestavěný přijímač radiového dálkového ovládání.
 • Zcela ekologické a energeticky nejúspornější řešení pohonu pro interiérové zastínění.
 • Solární sadu je možné použít pro všechny typy bateriových pohonů WireFreeTM.

Instalace solární sady

Interiérové pohony mohou být ovládány také automaticky

 • Spínací hodiny – stačí nastavit čas  aclony se budou samy spouštět a vytahovat
 • Sluneční automatika – clony budou samy reagovat na povětrnostní podmínky

Pohony pro římské rolety a plisé

Pohony pro římské rolety a plisé

Proč motorizovat?

Římské rolety a plissé jsou ideální alternativou k dekorování moderního i klasického interiéru. Aby tuto svoji úlohu plnily, mělo by jejich ovládání být co nejjednodušší. Pokud se ještě vezme v úvahu možnost ovládat jejich polohu z libovolného místa, jeví se motorický pohon jako ideální řešení. Počáteční investice se následně odmění vysokým uživatelským komfortem a plným využíváním římských rolet nebo plissé pro účel, pro který byly pořízeny.

Jak to funguje?

Pohon je upevněn na horním nosném profilu. K dispozici jsou pohony na 24 V=, které potřebují instalovat ke každé cloně přívod napájecího napětí. Tyto pohony lze ovládat jak spínačem, tak elektronickými řídicími jednotkami, nebo lze pohonům předřadit přijímače dálkového ovládání. V každém případě je nutné instalovat jeden nebo více napájecích zdrojů, podle počtu pohonů a rozmístění clon.

V případě, že výše uvedené řešení není možné (již hotový interiér apod.), jsou řešením bateriové pohony, které přívod elektrické energie nepotřebují — napájení obstará baterie, upevněná skrytě na nosiči clony. Alternativu představuje dobíjecí baterie se slunečním panelem, připevněným zevnitř na okno.

Somfy doporučuje

Ovladač Telis 1 RTS / Telis 4 RTS

Díky tlačítku “my” můžete snadno vyvolat oblíbenou nebo často využívanou polohu clony. Přenosný dálkový ovladač.

ovladac-plise-1

ovladac-plise-2

 • Pro ovládání 5 rolet nebo jejich skupin.
 • Funkce nahoru, dolů, stop a mezipoloha.
 • K dispozici ve 4 barevných provedeních.

 

 

Sluneční čidlo s teplotní automatikou Thermosunis Indoor WireFreeTMinteriérové sluneční čidlo

Vyhodnocuje intenzitu slunečního svitu a při překročení nastavené mezní hodnoty vydá pro roletu povel DOLŮ.

Teplotní automatika sleduje teplotu v interiéru. Pokud je aktuální teplota nižší než nastavená, je blokována činnost sluneční automatiky a sluneční svit se používá jako doplňkový zdroj energie pro vytápění místnosti.

Pohony pro interiérové horizontální žaluzie

Pohony pro horizontální žaluzie

Proč motorizovat interiérové žaluzie?

Interiérové žaluzie, ať už hliníkové, nebo dřevěné, se staly evergreenem, který si získal přízeň statisíců domácností pro svou finanční dostupnost, jednoduchou a rychlou montáž. Jejich největší předností je výborná regulace slunečních paprsků. Ale interiérové žaluzie opatřené motorovým pohonem dají této přednosti úplně jiný rozměr.

Jediným stiskem tlačítka na dálkovém ovladači můžete žaluzie spustit, vytáhnout nebo lamely naklopit do požadované polohy.

Jak to funguje?

Pro interiérové žaluzie je na výběr několik možností, jak jejich motorický pohon vyřešit. Určujícím faktorem pro výběr pohonu je v tomto případě šířka lamel, ale také jejich materiál a celková konstrukce žaluzie. V nabídce Somfy jsou pohony napájené přímo ze sítě, pohony napájené bezpečným napětím 24 V, radiově řízené pohony či bezdrátové bateriové pohony. Nechybí ani tiché pohony řady Sonesse, vhodné pro promítací plátna nebo látkové clony v prostorách, kde by jakýkoliv hluk při pohybu clon působil rušivě.

Somfy doporučuje

Telis 1 Modulis RTS/Telis 4 Modulis RTS

Nejkomfortnější dálkové ovládání na trhu – přesné nastavení sklonu lamel žaluzie pomocí ovládacího kolečka.Dálkový ovladač pro interiérové žaluzieDálkový ovladač pro interiérové žaluzie

 • Přenosný dálkový ovladač.
 • Pro ovládání 1/5 žaluzií nebo jejich skupin.
 • Funkce nahoru, dolů, stop a mezipoloha.
 • Dálkové ovladače jsou nabízeny ve 3 barevných provedeních.

Pohony pro interiérové rolety

Pohony pro interiérové rolety

Proč motorizovat interiérové rolety?

U textilních interiérových rolet, proti roletám předokenním, významně vystupuje do popředí také jejich role estetická. Díky tomu nabývá na významu i způsob jejich ovládání. Motorový pohon je základem, na kterém lze vystavět systém ovládání, přizpůsobený místu instalace i představám uživatele. Motorický pohon ve spojení s bezdrátovým dálkovým ovládáním zajistí, že látkové interiérové rolety budou používány denně a stanou se nedílnou součástí interiéru.

Jak to funguje?

Základem je hliníková hřídel, na kterou se navíjí látka a která je uchycena v konzolích zakotvených do zasklívacích lišt okenního rámu nebo v zasklívací liště, díky níž není nutné nijak zasahovat do okenního rámu. Pohon je umístěn v hřídeli a není viditelný. Pohon je také určujícím prvkem z hlediska funkčních vlastností interiérové rolety a jejího ovládání. Použít lze jak pohony na 230 V, tak i na 24 V nebo pohony napájené z baterií, případně solárním panelem. S ohledem na umístění v interiéru je vhodné vybírat z nabídky tichých pohonů, konstruovaných speciálně pro použití v interiéru. Jejich konstrukce zaručuje natolik tichý chod, že při běžném provozu není vnímatelný.

Ovládání je možné jednotlivě nebo řídicím systémem v kabelové, resp. bezdrátové verzi. Bateriové pohony jsou k dispozici pouze v bezdrátové verzi s vestavěným přijímačem dálkového ovládání.

Somfy doporučuje

Telis 6 Chronis RTS

 • 6 kanálový dálkový ovladač s funkcí spínacích hodin.Dálkový ovladač Telis 6 Chronis RTSDálkový ovladač Telis 6 chronis
 • Pro ovládání všech zařízení stínicí techniky a osvětlení.
 • Kompatibilní se všemi přijímači Somfy RTS.
 • Ovládání jednotlivých zařízení, skupiny zařízení nebo centrální povel.
 • Velký přehledný displej pro snadný výběr ovládaného zařízení.
 • Moderní design ve 2 barevných provedeních — Pure a Silver.

Proč si vybrat Somfy?

Společnost Somfy je největším světovým výrobcem a dodavatelem pohonné techniky a řízení pro předokenní rolety, markýzy, žaluzie, interiérové zastínění, garážová vrata a vjezdové brány.

Všechny výrobky jsou podrobovány náročným zkouškám za nejobtížnějších podmínek.

Každý pohon Somfy je ve výrobním závodě pečlivě zkoušen. Pohony, stejně jako všechny ostatní výrobky Somfy, samozřejmě odpovídají platným bezpečnostním normám.

Somfy poskytuje záruku 5 let na pohony a řízení pro interiérové zastínění. (Záruka se nevztahuje na baterie pro solární pohon a na baterie pro solární sady).